4DX: Co je to za zápach?

Už i my Vám můžeme říct, jak super je film ve 4DX, přesněji 3D 4DX. Stojí jít na takovýto film? Je cena za vstupenku odpovídající? Jaké jsou klady a jaké zápory? To a i více se dozvíte v našem článku.

4DX logo
4DX logo

Napřed si vysvětlíme pojmy, protože možnosti promítání je více. Varianta 2D Vám nabídne klasický filmový obraz, který známe z běžných kin. Nepoužívají se žádné brýle. Může to být lepší varianta hlavně u filmů, kde jsou efekty jen dodělány dodatečně a efekty jsou nic moc. Pak je varianta 3D, kterou nejvíce oceníte u filmů, které byly tímto způsobem i natáčeny. Zajistí Vám to, že máte pocit, že si můžete na obraz opravdu sáhnout. U dodělané 3D verze máme pouze slabý prostorový obraz. Jenže, to máme jen obraz. A co ostatní smysly? Vítejte ve 4DX. Já osobně bych tento formát označil jako smyslový. Útočí totiž na váš čich, sluch, ale i pohybem těla, vodou, kouřem, profesionálním bublifukem, stroboskopem a větrem nebo tlakem vzduchu. Já, Stanly a naše kamarádka jsme byly na promítání Já, padouch 3D 4DX, kde jsme si toto vše vyzkoušeli. No a jak to dopadlo? Zde máte přehled efektů:

Pohyb: Představte si, že se díváte na záběr, kde vidíte, jak někdo jede na horské dráze a záběr je jeho očima. Co udělá sedadlo? Hýbe se stejně, jako byste na dráze jeli vy. Nyní sedíte v letadle a za vámi posadí malé dítě, které vám pořád kope do sedačky. A co na to sedadlo? Začne Vás jemně, ale poznatelně „mlátit“ do zad.

Světlo: Je to oblíbené třeba v námořní vyšetřovací službě, kde jsou mezi scénami problesky s fotkami dalšího děje. Co na to kinosál? V momentě, kdy vidíte tyto problesky na plátně se objeví i v kinosále a to díky stroboskopům.

Pocit: Představte si, že vám okolo ucha prolítne šíp. Jistě si dokážete představit ten zvuk. I toto dokáže udělat sedadlo, které pod tlakem vypustí vzduch přímo do vašeho ucha, takže máte stejný pocit. Nyní si představte scénu, kdy hrdinka filmu prochází strašidelným lesem plným mlhy. Nejen, že to lépe vidíte, ale dokonce se kouř objeví i v kinosálu, díky technologii, která se používá i na diskotékách. Uprostřed tornáda je asi velký fičák co? Vězte, že tento pocit Vám dodá i několik velkých větráků v kinosálu.

Vůně: Toto bylo rozhodně největší zklamání. Dle provozovatele kinosálu se má jednat o přiblížení vůně lesa, ve které se hrdina prochází, nebo moře, kde se právě objevily Čelisti. Bohužel se ale jedná o vůni, která připomíná kompost ze samých květin. V jeden moment se mi z toho udělalo i nevolno, protože jsem alergický na některé smrady. Paradox je ten, že tento smrad si můžete koupit i v parfumérii pod jménem známého návrháře za patřičně navýšenou cenu.

No a co cena? Řeknu Vám rovnou, že tento zážitek Vás v základu vyjde na 305 Kč a případně 3D brýle za 15 Kč. Není to málo. Ale podle mě je lepší si odpustit popcorn a Coca Colu a jít na tento formát.

Na závěr pár doporučení. Jděte pouze na film, který je již natáčen jako 3D. I když je v sále popcorn a pití povoleno, není to dobrý nápad, pokud nemáte v plánu pití při sledování vdechnout leknutím a popcorn rozhodit po sálu. Mějte brýle nové, nebo bez škrábance. Nečekejte nic super a budete mile potěšení. Toto promítání je vhodné i pro děti, ale děti menší 140 cm mohou být ochuzeny o efekt letícího šípu viz. výše. Sledování tohoto formátu není důrazně doporučeno lidem s epilepsií nebo u osob, které jsou náchylné na infarkt myokardu.

Člověk, který si koupil postel širokou 160 cm, aby mu 110 cm zalehla jeho fenka. Člověk, který miluje vodu. Člověk, který je asociálně sociální. Člověk, který má rád Teorii velkého třesku, Jak jsem poznam vaši matku, 2 broken girls, American horror story. Člověk, který žije technikou. Člověk, který je schopen trávit úpravami těchto stránek 4 hodiny denně. TO jsem já...

Napsat komentář