Další trafiky?

Tak a je to tady. Prezident Miloš Zeman jmenoval nového premiéra. Bohužel není až tak velkým překvapením, že jmenoval člověka, který nebyl zvolen „lidem“. Na jednu stranu chápu to, že chtěl někoho, u koho má jistotu ekonomického náhledu na věc, ale…

 

062513_1921_Daltrafiky1.jpg
foto: Trafiky i na hradě? zdroj: http://cstvbruntal.cz/

Co to znamená pro Českou republiku? Nyní je období, kdy se mají řešit pro ČR důležité věci, jako dostavba Temelína, určení státního rozpočtu na další období a podobně. Neřešme prosím to, jestli „vláda odborníků“ získá důvěru poslanecké sněmovny, ale to, co mohou znamenat její rozhodnutí.

„Jako úřednická vláda se označuje vláda, která není založená primárně na rozdělení moci mezi relevantními politickými silami, ale zasedají v ní spíš nestraničtí odborníci na příslušné rezorty; obvykle bývá pouze dočasná, určená k překlenutí období do vzniku další plnohodnotné vlády. Obvyklá je v nestabilních dobách jako například po válce, nebo v ještě nevyspělých, vznikajících demokraciích. Často ji dosazuje vládnoucí nebo reprezentativní hlava státu.“

Zdroj: WIKIPEDIE

Jak nám říká definice výše, tak se jedná o takovou vládu, kde hlavní posty zastávají osoby, které mají v dané záležitosti zkušenosti. Ekonom by tedy měl vést ministerstvo financí, vyšší policejní úředník nebo voják zase ministerstvo vnitra a třeba děkan vysoké školy zase ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy. Toto je v pořádku a dovolím si tvrdit, že je to i dobře, protože oni vědí, jaké problémy jsou v jejich resortech. Je zde ale i něco, co je problematické a tím je jmenování velvyslanců, dostavba Temelína a další záležitosti. Je totiž otázka, nakolik budou osoby účastnící se rozhodování nestranné, aby rozhodovali výhradně ve prospěch státu a ne svých potřeb.

Také je nutné řešit, co bude s českým státním rozpočtem. Proč? Protože rozpočet neurčuje pouze to, kdo kolik dostane, ale také podle něj určují rizikovost státu ti, co nám půjčují peníze. Pokud nebude rozpočet schválen, tak nastane takzvané rozpočtové provizorium. To znamená, že pokud nebude rozpočet na další rok schválen do 1.1.2014, tak republika „najede“ na rozpočtové určení z minulého roku. Ministerstva dostanou stejně jako tento rok a takovýto rozpočet nepočítá třeba s přidáním peněz pro ministerstva, která se zavázala zvýšit mzdy (ministerstvo zdravotnictví například doktorům, atd.). Také tím pádem nemohou být navýšeny investice do podpory ekonomiky, protože minulý rozpočet byl nastaven tak, aby je naopak snížil. Dokonce ani senát nemůže schválit žádný výdaj, který musí být zrovna potřeba. No a co si na to řeknou investoři, kteří určují bonitu České republiky? Zhodnotí to tak, že ČR neví, jak na tom bude a proto sníží rating ČR. To bude znamenat, že se český dluh navýší o další miliardy a to bez využití. Z tohoto je zjevné, že se musí nová vláda domluvit s poslaneckou sněmovnou na novém rozpočtu i kdyby nechtěla.

Také se řeší jmenování nových velvyslanců. I když mám dobré mínění o Lívii Klausové, tak mi řekněte, jak je možné, že chce prezident jmenovat zrovna ji na post velvyslance. Má nějaké diplomatické zkušenosti krom pořádání banketů pro pohlaváry jiných států? Já o tom silně pochybuji. Z tohoto je jasné, že prezident Zeman dělá to, co udělal Nečas při potřebě schválit vyšší daně. Jen s tím rozdílem, že Lívie nedostane post za vzdání se mandátu, ale za podporu jeho osobnosti při volbách prezidenta republiky.

No a jako poslední tu máme Temelín. Tu stavbu, kterou Rakušané proklínají. Aktuálně se jedná o jeho dostavbě, resp. rozšíření. Zájem o něj má celý svět, protože se jedná o zakázku v řádech miliard korun. Bohužel to zároveň ukazuje naši minulost. Budeme se klonit k Američanům nebo k Rusům? Zde se ukazuje, že vláda, která byla zvolena ve volbách lidem, je pro Amíky. Prezident, který byl taky volen lidem, je pro Rusáky. Máme tedy pat. Jenže nynější stav nahrává prezidentovi poté, co si dosadil vládu novou (dosadí). Vláda totiž rozhoduje sama, kdo má dostat zakázku a to bez kontroly parlamentu nebo senátu.

 

Já se na jednu stranu nebojím toho, co se teď stane a rozhodne, protože vše se dá změnit a na/opravit, ale nevrátí nás to zpět?

 

Člověk, který si koupil postel širokou 160 cm, aby mu 110 cm zalehla jeho fenka. Člověk, který miluje vodu. Člověk, který je asociálně sociální. Člověk, který má rád Teorii velkého třesku, Jak jsem poznam vaši matku, 2 broken girls, American horror story. Člověk, který žije technikou. Člověk, který je schopen trávit úpravami těchto stránek 4 hodiny denně. TO jsem já...

Napsat komentář