Daruj krev!

I když se může zdát nadpis toho  článku jako příkaz, tak tomu tak není. Jedná se spíše o snahu povzbuzení dalších možných dárců krve k akci. Zajímá Vás, jak to vše probíhá? Co Vás čeká a co za to dostanete?

blood_picnik

Mnohým z nás už jistě někdy zatrnulo při pohledu na vážnou dopravní nehodu nebo při pohledu na nemocné dítě, které musí chodit opakovaně na operace. Krom perfektních výkonů doktorů a kvalitního materiálu se používá ještě jedna, ne méně důležitá, věc. Je to krevní konzerva. Jedná se o upravenou krev, kterou před tím daroval nějaký dárce a která teď pomůže, aby operovaný na sále neumřel.

Kam se chodí darovat?

Krev se daruje na transfúzních stanicích, které se většinou nachází při nemocnicích nebo na odloučených pracovištích. Tato pracoviště jsou vybavena tak, aby i přes požadované hygienické normy nevypadala jako část nemocnice, ale spíše odpočinkové místo, kde se budete cítit dobře.

Kdo může darovat krev?

Dle obecné charakteristiky může jít darovat krev kdokoliv, kdo se cítí zdráv a nebere léky. Podíváme-li se na to podrobněji, tak je to trošku komplikovanější, ale vezmeme-li v potaz, co se s krví děje po odběru a komu se dává, tak je to pochopitelné. Mezi největší problémy patří prodělané nebo probíhající infekce. Dá se říct, že pokud jste prodělali infekci, díky které si Vaše tělo vytvořilo imunitu, můžete jít po roce až dvou darovat krev. Samozřejmě se řeší i pobyt v zahraničí, protože standardní testy nemusí odhalit choroby/viry, které jste si dovezli a které se nemusí ihned projevit. Pokud budeme řešit sexuální orientaci, tak mnoho lidí si myslí, že bi/homosexuálové nemohou jít darovat krev. To ovšem není pravda. Spíše se se zvednutým obočím nahlíží na fakt, jak „pestrý“ sexuální život jedinec, a to i heterosexuální, žije. Člověk prostě musí být schopen s jistotou říct, že nebyl v kontaktu s osobou nakaženou HIV nebo virovou hepatitidou popřípadě jinými pohlavními chorobami. U žen se řeší i období měsíčků a obecně nejsou žádaní ani ti, kteří mají tetovaní nebo piercing mladší 6 měsíců.

Jak dlouho to trvá?

pokud se podíváme na přibližný čas, tak je to otázka cca 80 minut. Moje zkušenost je ale spíše 45 minut, a to ještě čekám mezi jednotlivými kroky. Každopádně má každý úspěšný dárce nárok na den volna, aby mohl darování vstřebat. Toto je něco, co jsem neměl nikdy potřebu využít.

Bolí to?

Ne. Nebolí. Pokud nemáte problém s tím, že Vám vaše praktická doktorka bere krev na testy tak i toto zvládnete. Je sice pravda, že od doby, kdy mají v nemocnici příkaz, že místo vpichu se musí dezinfekcí postříkat a nesmí se otírat, to trošku štípe, ale dá se to přežít. Možný problém bude pouze v jehle, která se používá na samotný odběr. Ta je totiž trošku silnější, aby krev rychleji odtékala, ale to lze zvládnou, popřípadě můžete na chvíli zavřít oči.

Jak to probíhá?

Tak třeba na oddělení FN Brno Bohunice je to tak, že přijdete do šatny, odložíte si věci, odevzdáte občanku nebo dárcovský průkaz a dostanete formulář, který musíte pravdivě vyplnit. Je opravdu podrobný a může se Vám z něj zamotat hlava více než z darování, ale když si člověk pročte všechny otázky, tak mu přijdou logické. Následně si Vás pozve evidence, které zapůjčíte formulář k označení čárkovým kódem dárce a vyplníte nebo zkontrolujete informace o svých kontaktech, kontaktech do práce a zdravotní pojišťovně. Jakmile máme toto za sebou, jdete na vyšetření krve. Sestra si volá postupně dárce podle toho, jak přišli ověří si, že jste to vy a provede měření teploty a odběr krve na testy. Jedná se asi o tři zkumavky a je použita jehla jak u praktika. Po změření a odběru si jdete sednout a čekáte na předání výsledku krve, které pak donesete doktorce, která zapíše anamnézu a popovídá si s Vámi. Pokud je vše v pořádku, propustí Vás dál. Této doktorce je dobré vše říct. Ona je člověk a ne automat, který Vás odmítne jen kvůli špatné odpovědi v dotazníku. Následuje občerstvení, které se skládá ze sladkého nápoje a tukového rohlíku. Snídat byste měli jen netučné věci, tedy ani mléko, a omezit cukr. O alkoholu ani nemluvím. Kouření je také 2 hodiny před darováním zakázáno, protože se také zapíše do kvality darované krve. Nyní jste již v předsálí a sestřička Vám dá podepsat potvrzení o občerstvení (stravenka a dva žetony do automatu na nápoje a sladké) a čekáte, až si Vás zavolají. Na sále si Vás opět ověří a jde se na darování. Darování trvá cca 10 minut a ten kdo hodně pil předchozí a daný den to může mít ještě rychleji. Následuje odpočinek v čekárně a odchod.

Co za to dostanu?

Peníze nečekejte. Obecně se darování krve chápe jako bezplatné a krom občerstvení se o Vás postará zdravotní pojišťovna a odmění Vás i stát. Od státu dostanete slevu 2000 Kč / odběr na základ daně. Zdravotní pojišťovna Vám většinou dá nějaké vitamíny nebo reklamní předmět a můžete získat třeba až 1500 Kč na očkování nebo posilovnu (toto nabízí VZP; více na www.vzp.cz/kpz ).

Zajímá Vás více? Podívejte se na www.darujem.cz.

Člověk, který si koupil postel širokou 160 cm, aby mu 110 cm zalehla jeho fenka. Člověk, který miluje vodu. Člověk, který je asociálně sociální. Člověk, který má rád Teorii velkého třesku, Jak jsem poznam vaši matku, 2 broken girls, American horror story. Člověk, který žije technikou. Člověk, který je schopen trávit úpravami těchto stránek 4 hodiny denně. TO jsem já...

Napsat komentář