Deregulace regulace deregulace

V minulých dnech rozhodl Ústavní soud o zrušení poplatků za nadstandard ve zdravotnictví. Jedná se o soubor zákonů a vyhlášek, který umožňoval každému, aby si sám rozhodl, za co bude platit a jestli bude platit. Po zrušení tohoto zákona se nabízí otázka, co se bude dít ve zdravotnictví a co bude s dražší volbou, kterou teď už vlastně nemáme.

ZDROJ: idnes.cz
ZDROJ: idnes.cz

Nadstandard nám umožňoval, abychom si připlatili za to, co je sice potřebné pro zdraví, ale existuje i levnější varianta. Jedná se třeba o lehčí sádru, než tu pětitunovku, co vám dají na nohu, jiná očkovací látka, než ta, která je zdarma nebo příplatek za způsob provedení operace.

Musím souhlasit s tím, že se vytvářely dva tábory. Tábor „nemám na to“, který měl těžkou sádru, základní očkovací látku  nebo jej na sále operovali 30 hodin a tábor „klidně si zaplatím“, kde tomu byl přesný opak. Nabízí se ovšem otázka, kdo je čím poškozen.

Jsem-li osoba, která nemá peníze na nadstandard, tak dostávám „základní“ ošetření a prevenci. Takže jsem léčen nebo ošetřován. Jsem-li ale osoba, která má finance na lehčí sádru a „lepší“ léky, tak mám teď smůlu, protože si za ně nemohu připlatit, abych je dostal. Co tedy dostanu? Dostanu účet za celou lehkou sádru, tedy ne jen doplatek, zaplatím celou vakcínu a opět ne jen doplatek atd.

Řekněte mi prosím. Proč si za to nemůžu připlatit? Vždyť člověk, který neměl na zaplacení doplatku za nadstandard, nebude mít rozhodně na zaplacení celé částky a já si budu muset zaplatit taky celou částku, byť jako ten druhý platím stejné, ne-li vyšší, pojistné.

Jaký je tedy výsledek? Osoby, které nikdy neměly na doplatek za nadstandard, na něj nebudou mít ani teď. A člověk, který na něj měl a platil stejné pojistné, teď za to bude bit formou plné úhrady.

Je toto představa některých občanů o sociální demokracii?? OPĚT si budeme všichni rovni? Nebo zase budeme uplácet a více doplácet ve zdravotnictví? A to ani nemluvím o farmaceutických firmách, které budou klidné, když budou vědět, že jen jejich přípravek je „zdarma“ a proto budou mít větší obraty.

Více si můžete přečíst zde.

Člověk, který si koupil postel širokou 160 cm, aby mu 110 cm zalehla jeho fenka. Člověk, který miluje vodu. Člověk, který je asociálně sociální. Člověk, který má rád Teorii velkého třesku, Jak jsem poznam vaši matku, 2 broken girls, American horror story. Člověk, který žije technikou. Člověk, který je schopen trávit úpravami těchto stránek 4 hodiny denně. TO jsem já...

Napsat komentář