Fenomén přiznání

Zrodil se nový fenomén, kterému osobně dávám nejvíce tak několik týdnů až měsíců než se odporoučí do propadliště dějin a stane se z něj pouze usměvná tečka na časové ose roku 2013. Ale třeba tomu křivdím. Třeba se dočkáme, že i ulice, ve které bydlíme, bude mít svoji stránku na facebooku, kde se lidé budou moci přiznat.

Ten, kdo má profil na facebooku, určitě ví, o jakém fenoménu mluvím. Jelikož Přiznání … je teď skoro všude.

www.INFOEk.cz_facebook_neni_anonymni

Ze začátku, když jsem „olajknul“ první stránku Přiznání, tak jsem tento nápad uvítal a líbil se mi. Po přečtení několika přispěvků jsem se pořád usmíval, a to dokonce u některých dost hlasitě. Ovšem vydrželo mi to pouze pár dní a teď se od srdce zasměju pouze občas. Přispěvky s nadsázkou, humorem, milé a úsměvné nahradily příspěvky trapné, nechutné a hlavně co nejméně uvěřitelné. Z mého názoru přispěvky, ve kterých se lidé urážejí na základě toho, kdo co jaký obor studuje, nebo že by vysokoškolách vraždil to nespočetné množství slovenských studentů tady v Brně. Tak to mi už tak vtipné nepřijde.

Ano, někomu se může zdát, že to zbytečně řeším a přeháním. Nejspíš je to pravda, pořád je to jenom nějaká stránka na blbým facebooku. Ale říkejte si, kdo chce, co chce, facebook naše životy ovlivňuje velkým způsobem. A zde je anonymita na internetu dotažena na další úroveň. Už na samotném internetu lidé vyjadřují názory, které by člověku přímo do očí říct nedokázali. A stránky s přiznáním toto ještě zdokonalují. Člověk se zde přiznává zcela anonymně s vědomím, že nikdo nikdy nezjistí, kdo jaký příspěvek psal. Nemůže se tato anonymita stát nebezpečnou? Co když se organizátoři jednotlivých stránek rozhodnou, že k jednotlivým příspěvkům přidají jména těch, kdo to psal? Možné to je a udělal by proti tomu člověk, který se přiznal, něco? Nebo spíš mohl by proti tomu něco udělat? Mohl by se akorát zlobit a nadávat, ale neudělal by s tím naprosto vůbec nic. Je zcela na tvůrcích stránek, jestli jména zveřejní nebo ne.

Tento případ ale není tak nebezpečný. Člověk by věděl, co kdo napsal. Většinou by se tomu lidé zasmáli, zničilo by to pár přátelství či vztahů, ale po nějakém čase by se na to zapomnělo. Horší podle mě bude, až se lidé přes tyto anonymní přiznání budou navzájem urážet, pomlouvat a celkově si stěžovat život. To by již v takto rozhádané společnosti byla voda na mlýn. A ono to přitom není tak nereálné. Je to daleko více reálné než to, že si tvůrci usmyslí zveřejnit pisatele jednotlivých příspěvků.

Začalo to usměvnými přiznáními, pokračuje to nechutnostmi a trapností a může to skončit nadáváním a pomlouváním. Ono když je člověk schopný se přiznat (i když anonymně) k tomu, že si toho svýho strká do vysavače, že někdo se vyspal se svým dědou kvůli závěti nebo že ho baví dávení holek, které mu provozují orální sex, tak proč už není možné někoho pomlouvat či urážet, když je to přeci zcela anonymní. Je jasné, že mnoho přiznáních není založených na pravdě, ale i ta „sranda“ v podobě urážek a pomluv nemusí být založená na pravdě, i přesto to dokáže natropit velkou paseku.

Napsat komentář