Smash – je to Glee pro dospělé?

Na NBC si před dvěma lety řekli, že když FOX má Glee, se kterým slaví obrovský úspěch, tak proč bychom nemohli vytvořit něco podobného, ale dospělejšího. Udělali chybu nebo naopak slavili úspěch? Seriál, který většině nic neříká. Seriál, který byl pod taktovkou NBC. Seriál, který je srovnáván s Glee, ale také seriál, který rychle vystoupal na vrchol, ale i rychle spadl dolů. Takhle by se dal charakterizovat seriál Smash.

[csfd id=296818]

Smash je seriál z muzikálového prostředí, který nám ukazuje, jak vzniká muzikál, a to od samotného nápadu až po ceny Tony. Cesta je to dlouhá, lemovaná mnoha nástrahami a překážkami a divák si ji náležitě užije. I když o námětu by se dalo klidně říci, že se jedná o nenápadné, ohrané, neoriginální a klišoidní téma, tak zpracování seriálu nelze skoro nic vytknout. Řekněte sami – sledujeme vývoj muzikálu o Marilyn Monroe. Ano, zrovna moc originální mi to nepřijde. Diváka to potom může od sledování odradit, jelikož seriál o vzniku muzikálu není zrovna velký trhát. Přitom ovšem dělá obrovskou chybu.

Pilotní díl je nemastný neslaný. Sám jsem ho viděl nadvakrát než jsem si řekl, že budu pokračovat. Lze zde vidět, že se tvůrci hledají. V dalších epizodách se ovšem najdou a divák poté hltá každý další díl. Charaktery jsou napsány velice dobře a člověk si většinu postav zamiluje. Najdou se ovšem i takové postavy, které budete nesnášet. Když se na to podívám zpětně, tak přemýšlím, jestli to nebylo záměrem tvůrců, abychom tu a tu postavu nesnášeli. Divák se zde v mnohém i přiučí. Přece, komu se povede dostat se do týmu, který stojí za vznikem muzikálu. Asi málokomu. Zjistíte, že k uvedení na Broadway nestačí pouze najít herce, napsat scénář a vymyslet písničky. Je k tomu potřeba daleko více.

Vypadá to, že popisuju nějaký dokument, ale ne dramatický seriál. Opak je ale pravdou. Jedná se o drama, ve kterém nám jsou představeny příběhy mezi postavami, které čirou náhodou mají co dočinění se vznikem muzikálu. Příběh je velice chytlavý, i když je pravda, že hluchá místa se tu najdou také. Vaty v seriálech se zbavit prostě nedá. Více mě ale zaráží, že se scénáristé hledají i na začátku druhé série. Stejně jako první i ta začíná v průměrných vodách, ale za to finále (první i druhé) je vynikající.

Je potřeba, aby Smash nebyl srovnáván s Glee, jelikož se jedná o naprosto rozdílné seriály. Glee se snaží (alespoň první tři série se snažil) o parodii a nadsázku. Smash je za to dospělejším a dramatičtějším, i když s podobným námětem. I zde se zpívá, ale zpívají se spíše originální (a dobré) písničky, které jsou napsané přímo pro seriál.

Smash má celkem 32 epizod, tedy dvě série a třetí již nebude. Seriál zažil na začátku raketový vzestup, který byl zapříčiněn hlavně vysíláním po velice úspěšné show Voice (u nás Hlas). Ve druhé sérii ovšem zažil i raketový pád, jelikož již ho netáhl Voice a samotná druhá řada začala „divně“. I když v polovině druhé série zase nastoupily vynikající díly, tak diváci se ke sledování již nevrátili, a NBC se rozhodlo Smash přesunout na sobotní večery. Tím dalo světu zprávu, že Smash bude pravděpodobně zrušen, což se poté také potvrdilo. Podle mě je Smash(e) škoda, jelikož tento seriál měl pořád co nabídnout. Diváci tedy dostávají dvě celé řady s vynikajícím (a hlavně uzavřeným) koncem, i když zadní vrátka by se tu dala určitě najít.

Moje hodnocení: 85 %

Napsat komentář