Valachian stajl

Už je to nějakej ten pátek, co jsme se s celou rodinou nastěhovali do Beskyd. Srdce Beskyd.Pominu-li  krásy této oblasti, můžu se zaměřit na charaktery žijících domorodců a jejich životy.Anžto jsem žila několik let v Brně, mám to štěstí, že můžu srovnat život ve městě a tady.
Co tedy tvoří onen pověstnej Valachian stajl?Povšimněme si zde několika aspektů:

1.Valacha bezpečně poznáš podle toho, že v mínus deseti nosí pantofle a kraťas. V mínus dvaceti nosí pantofel, v něm ponožku a kraťas. V mínus třiceti nosí zimní bundu, goratex tenisku bez ponožky a kraťas a v mínus čtyřiceti už nosí i kalhoty.
2. Každej Valach je skoro jako moravák. Pije všechno, co teče. Hlavně ne vodu. Chlastá se v pracovní době,po ní i před ní.
3. Pivu tady neříkají Radegast, ale Radeček.
4. Každej starší valach, co má doma usedlost, sedí odpoledne u Jindry na kurtech a každý voko mu jde šejdrem, protože už má v sobě 5 dvanáctkovejch radečků a 10 panáků kořalky. Pozor! Valach má novej alko stajl….zvláště v kategorii junior se začíná ujímat fernet s mlíkem.
5. Valašskou kastu můžeme rozdělit do těch, co hrajou tenis, těch, ,co hrajou nohec, co jezdí na lyžích a těch, co chodí po kopcích a jezdí na kolech a koloběžkách. Ještě jsem zapomněla na „bembajs.“ Čti Badminton,,,,,to už je ale hodně specifická věc.
Tenis se tu hraje za každýho počasí, stejně tak jako všechny ostatní sporty a zásadně vždycky v kraťasích. Valach je totiž odolnej kus. Dokáže projet třímetrovou závějí na kole se šestkou v krvi, v kraťasích a pokud je náhodou nachlazenej, dá si výstup na Radhošť.
6. Valach je srdečnej člověk. Má velký srdce, hroší kůži, kterou si vypěstoval nošením trička v mrazech a širokej úsměv.
7. Valaššský matky jsou takový natur matky a moc neřeší nějakej ten písek, kterým se dáví potomstvo na hřišti v zápalu boje. Na svačinu klíďo dají tyčinku s ledňákem a gorbáčikem. Svoje mláďata utužují na čerstvým vzduchu a připravují je na Valach survival.
8. Valašský babky jsou stejný všude po celý republice. Buď jsou laxní a nechají viset dítě na prolízaččce hlavou dolů nebo hystericky sundávají 10.ti letou  vnučku z houpačky pro tříletý a hubujou, že na písek nesmí, protože si ušpiní tu zářivě bílou mikinu, co jí oblíkla maminka.
9. Valach je pracovitej sporťák. Obdělá barák, zahradu, pak si zajde k Jindrovi na šest a ještě si jde zahrát v lijáku nohec. V bouřce odchází navalenej jak autobus do Libochovic domů s pocitem dobře vykonané práce.
10. Každá správná valaška, nemyslím teď sekyru,  zvládne obstarat děti, dotáhnout domů nákup na kole, napíct frgál, dát si do frňáku a ještě s manželem vyrazit půlnoční 20.ti kilometrovou tůru. Ty těhotný to zvládnou taky, akorát při výšlapu na kopce používají hůlky a baterku. Ostatní jdou po slepu a není to metanolem, ale protože prostě chtěj.
11. Dospívající valašská mládež tu hojně pěstuje cyklotrial, skoky na trampolíně, skoky na koloběžce a kolech a samozřejmě lyžovačky. Trénujou všude a jsou drsní. Děvčata tu hodně ujíždí na ár en bí tancích a společně si to dávají v exhibicích na rožnovským náměstí za mohutné podpory stařešin před Albertem.
12. Každej správnej valach má rád maso, sýry, mlíko a chlast.
13. Co se týče muziky, je to půl na půl. Na místních sicáncích u poutí nebo akcích různejch druhů většinou hrají nou nejm kapely, kde zpěváci halekají do dáli nesrozumitelnej paskřek aka “ tahej mě za koule, já ti budu zpívat dál“ a všichni jeho domorodci kamarádi mocně tleskají na vylidněným tanečním parketu. Na druhý straně prochází osvícením, přičemž znají i Už jsme doma a další podobný libůstky.
14.Každej třetí valach má na zahradě buď bagr, čtyřkolku, jeep, ovce, koně, krávy a nebo kombajn. Někteří i sněžnou frézu.
15. Ať je valach navalenej večer jak chceš, vždycky druhej den maká i kdyby na Pustevnách zase vykradli kasu.
16. Služby tady fungují úplně normálně jako všude. Valaši znají internet, mobily, ipady, iphony, smartphony, pc, wordpress i excel.
17. Doktoři jsou tady vtipálci. Řikám doktorovi, že na ten svůj problém piju Lapacho a on se mě ptá, jestli je to nějakej novej fotbalovej klub ve Vsetíně.
18. Každej správnej valach používá svoje nářečí: Ogar ( kluk), cérka (holka), gemba ( houba), hafera (borůvka), hojdat (houpat) atd….a do tohoto dialektu zařazuje zpívaný zdůrazněný slabiky. Takže při rozhovoru vlastně posloucháte operetu od Hradišťanu.

Život je tu krásnej a dobře tady vyškolí ty městský chcípáky. Děcka tu víc jedí, hejbou se, sportujou a celkově mění pohled na život jako takovej. Jsem hrozně ráda a děkuju sama sobě i svýmu muži, že jsme se přestěhovali zrovna sem. Jsme šťastní, že jsme tu šťastní. Jsou tu skvělý lidi, čistej vzduch, kořalka i jídlo. Čistý pohledy na žití, který zjednodušujou všechno to, o čem jsem si myslela, že je složitý.
Miluju Beskydy a když píšu tenhle článek, nejsem nalitá.
Valaši jsou Boží, Valaši sobě.

Zatr Sakr Mamma Rauš

1 komentář u „Valachian stajl“

  1. tak to nemá chybu….. Tohle je pole mě lepší reference, než když ti někdo řekne, že je to tam dobrý, protože jsou tak školky, školy, albert, sportoviště…. Tam bych se stěhoval hned…. 😀

Napsat komentář